Co zrobić, kiedy nogawek urodzaj.
Latem zbieramy różne plony… truskawki, maliny, jabłka, marchewki, nogawki od spodni… bo panny latem obcinają je na wyścigi.
Wszystko po kolei jedzone, przetwarzane, więc nogawki też nie mogły się zmarnować i powstała siatka na wypady dosyć spora.
Spora, bo pomieści nawet ogromną narzutę na piknik i inne niezbędne rzeczy. Jeans to bardzo łaskawa tkanina i przyjmie wszelkie niedogodności na klatę. Czy to piach, czy to beton, czarna ziemia, trawa, na drzewie powisi… wystarczy strzepnąć i idziesz sobie dalej jak z nówką sztuką nieśmiganą.
Uszyta w całości szwami ukrytymi. Nie są ani francuskie, ani bieliźniane, ale strzępa nie uświadczysz mimo braku podszewki.
Jest to jeden z tych wytworów recyklingu użytkowego, z których jestem zadowolona. Od mamy mojej rodzonej komplement dostałam, że „siatka jakby nie szyta” – cokolwiek to znaczy, jej twarz wyrażała podziw mieszany z niedowierzaniem, że to pozostałości po gatkach 😀
Jeżeli Wam też obrodziło latem w nogawki i nie wiecie co z nimi zrobić, śmiało zamieniajcie tę stertę na coś, co służyć będzie dalej. Dla zainteresowanych umieściłam zdjęcia poglądowe z etapów szycia wraz z kilkoma wskazówkami.
Na niektórych zdjęciach widać koszulkę, którą pokazywałam w tym poście, jak widać dalej się trzyma. Prana jest w pralce razem z jasnymi ubraniami w temperaturze 60 stopni. Nogawki spodenek ze zdjęć, są na samym dole siatki 😉
Szybki przegląd z etapów szycia:
1. Z nogawek wycinamy prostokąty, które zszywamy po prawej stronie, czyli lewą do lewej.
2. Na powstałe szwy naszywamy taśmę. Mogą być również paski materiału zaprasowane jak lamówka, wstążki itp. Ważne, aby nie miały strzępów lub można je było schować pod spód.
3. Na łączeniu najwyższego paska, zanim przyszyjemy taśmę maskującą, mocujemy uchwyty. Ja również przyszyłam ozdobnik, do którego można coś przyczepić karabińczykiem.
4. Dopiero wtedy naszywamy ostatnią taśmę, chowając jednocześnie wszystko wewnątrz.
5. Zszywamy boki siatki, po prawej stronie. Góra pozostaje nadal niewykończona.
6. Ścinamy rogi uważając, aby nie przeciąć szwu. Zapobiega to gromadzeniu się nadmiaru tkaniny w rogach po wywinięciu na lewą stronę, aby zaszyć narożniki formujące denko siatki.
7. Przeszywamy wspomniane rogi wewnątrz siatki, czyli po lewej stronie.
8. Wywracamy na prawą stronę i widzimy ładnie wykończony narożnik, jednak na bokach i na dnie siatki nadal mamy niezabezpieczony szew.
9. Naszywamy na niego taśmę, prowadząc ją od góry siatki, poprzez dno, aż na drugą stronę z powrotem do góry.
10. Przyszywamy taśmę u góry, aby ładnie wykończyć brzeg. Najpierw po lewej stronie, później odwijamy i stebnujemy po prawej.
11. Dopiero teraz mocujemy uchwyty, które do tej pory dyndały luzem, umocowane jedynie na niższej taśmie. To jest ostatni etap i siatka jest gotowa.
12. Tak wygląda siatka od środka. Jak widać, z żadnej strony nie ma brzydkiego wykończenia, które należałoby zasłaniać podszewką.
Przypominam jak zwykle, że do końca sierpnia można się zapisywać na sierpniowe candy 🙂
PS – dzisiaj na chomiku dostępne jest jeszcze 50MB darmowego transferu, dzięki któremu można sobie zassać wybrane numery Burdy do przeglądu.
-
Jasper
-
Ma_niusia
-
Agnieszka D
-
UAreFab
-
Carmelova
-
Puszkova
-
LolaJoo
-
Maryś
-
Maryś
-
-
Maciejka szyje
-
Ola
-
ulinkap
-
Aggie S
-
Beaśka
-
agat
-
Little Glam Dress
-
Iwona Dohrmann
-
Margarett
-
Justyna Brzozowska
-
SewQuester
-
Szyciowe Love
-
Anna Szyzsa
-
Anna Szyzsa
-
-
KonKata
-
Katarzyna Tabazik
-
-
liwias
-
ciapara
-
Karolina
-
Ben Benkowo
-
Suzie
-
GAJA
-
Zapomniana Pracownia
-
Agi z Agillionu
-
asiicreativity-diy
-
Szwaczka.PL
-
Ewka Eduszka
-
Teiwaz
-
Paula
-
Agnes
-
Gazynia
-
Avrea
-
Boniffacy
-
Justyna Koziel
-
Madame Lala
-
Czaki
-
Dom z mozaikami
-
Chranna
-
zakłamana
-
Anna Ku
-
szycieinietylko
-
aleksandra-sz szyje
-
ania121971
-
GochaMi
-
Czaki
-
ja katya
-
pomieszane-poplątane
-
Ata