Podwójna igła – jak szyć?
Podwójna igła, to temat na dziś. O pojedynczych igłach rozpisywałam się już kiedyś, ale w tym poście chciałabym rozwiać wiele wątpliwości dotyczących podwójnych igieł. Pokazać do czego można je wykorzystać, jak nawleka się nici, kiedy taka igła jest zamontowana, kiedy jakiej używać oraz do jakich maszyn się nadaje, a do jakich nie.
- Do czego służy?
- Jak zamontować?
- Czy moja maszyna będzie taką igłą szyć?
- A co, kiedy przepuszcza ścieg?
- Czy zygzak od spodu ma tak wyglądać?
To najczęściej zadawane pytania w grupach szyciowych.
Dzięki współpracy z firmą Grofes, miałam okazję przetestować cały szereg podwójnych igieł firmy Beissel oraz przy tej okazji zrobić obszerny wpis na ich temat.
Na końcu wpisu znajdziecie konkurs,
w którym do wygrania są aż 3 zestawy ufundowane przez firmę Grofes, a także rabat dla wszystkich czytelników bloga zorzet.pl
Na Facebooku mogliście zadawać mi pytania odnośnie użycia igieł podwójnych. Mam nadzieję, że na wszystkie udało mi się odpowiedzieć. Zapraszam do lektury wpisu.
W których maszynach możemy użyć podwójnej igły?
W różnych. W mechanicznych, komputerowych, starych, nowych, tych bardziej wypasionych i niewypasionych wcale. Maszyna jednak musi spełniać pewne kryteria.
- Po pierwsze maszyna bezwzględnie musi posiadać funkcję zygzaka, to podstawa.
Jeżeli Twoja maszyna potrafi szyć zygzakiem, to pierwszy punkt masz odhaczony, ale jeśli masz tylko ścieg stebnowy, to wybij sobie z głowy podwójną igłę. - Teraz czas sprawdzić położenie chwytacza. (Więcej informacji o rodzajach chwytaczy, znajdziesz w tym wpisie)
Oś chwytacza musi być usytuowana prostopadle do osi maszyny. Położenie równoległe odpada. (Podobno są do nich specjalne igły – nie wiem, nie trafiłam na takie, więc na dzień dzisiejszy się nie wypowiem)
Co to oznacza w praktyce? Już pokazuję. Wystarczy, że porównasz swoją maszynę, do tych pokazanych poniżej i określisz, który typ budowy masz u siebie w domu.
Jak widać na poniższych zdjęciach, maszyna ma oś usytuowaną zawsze w tę samą stronę, mówimy oczywiście o maszynach domowych, tutaj nie ma co więcej tłumaczyć.
Maszyny różnią się jedynie położeniem chwytacza i to właśnie pozostaje do określenia. Aby to sobie najprościej wytłumaczyć, to przyjmijmy, że oś chwytacza, leży dokładnie tak samo, jak tulejka w szpulce do bębenka. To ta, na którą nawijasz nici.
Na pierwszym zdjęciu – Helena Łucznik – oś chwytacza jest pionowo w górę. Szpuleczka wkładana od góry, leży płasko, a więc jej tulejka jest skierowana ku górze. Z osią maszyny krzyżuje się pod kątem prostym w płaszczyźnie pionowej.
Na drugim zdjęciu – maszyna Ideal – oś chwytacza ułożona jest w tej samej linii, co oś maszyny. Szpuleczka wkładana jest od lewej strony bokiem, a więc jej tulejka skierowana jest dokładnie w tę samą stronę co oś maszyny. W tego typu maszynie, szycie ogólnodostępną podwójną igłą nie będzie możliwe.
Nie ważne, że mamy dwa trzpienie, aby założyć dwie szpulki.
Jeden może służyć po prostu do nawlekania nici na szpuleczkę od bębenka, aby za każdym razem nie musieć nawlekać maszyny od nowa. Nigdy się tym nie sugerujemy. Są maszyny, które mają możliwość szycia podwójną igłą i mają tylko jeden trzpień.
Trzecie zdjęcie przedstawia Łucznika starego typu, jednak szpuleczkę wkładaną ma od przodu, dzięki temu jej tulejka krzyżuje się osią maszyny prostopadle, tylko że w płaszczyźnie poziomej. Przy takim położeniu chwytacza, szycie podwójną igłą również jest możliwe.
Jaka igła podwójna do mojej maszyny
Nie bez znaczenia będzie maksymalna szerokość ściegu w Twojej maszynie.
Jeżeli Twoja maszyna szyje zygzakiem na maksymalną szerokość 5mm, to dobieraj igły, które tej szerokości nie przekraczają. Nie wpychaj do niej igły z szerokością rozstawu 6mm! Jeżeli maszyna potrafi szyć na szerokość 7mm lub 9mm, to logiczne jest, że igła z rozstawem 6mm będzie pasować bez problemu.
Jak nawlekamy maszynę, kiedy jest do niej zamontowana
igła podwójna lub potrójna.
Maszynę nawlekasz normalnie tak, jakbyś nawlekała igłę pojedynczą, jednak pamiętaj o pewnych zasadach.
- Szpulki nici nakładamy normalnie na uchwyty, które do tego służą. Często jeden jest poziomy, drugi dodatkowo dokładany pionowy.
- Nawlekamy po jednej nici za jednym razem, prowadząc je przez wszystkie prowadniki, podciągacz i naprężacz. Dlaczego pojedynczo? Unikniemy w ten sposób skręcenia nici względem siebie podczas nawlekania.
- Na koniec, w miejscu gdzie jest ostatni prowadnik tuż nad igłą wkładamy tylko jedną nić, drugą nić prowadzimy bezpośrednio do igły. Niektóre nowsze maszyny posiadają już dwa prowadniki nad igłą. W takim przypadku każdą nić prowadzimy dedykowanym jej prowadnikiem. Jeżeli mamy igłę potrójną, to trzecia nić (lub druga i trzecia) idzie luzem.
- Nawlekamy nici w kolejne oczka igieł.
- Szpuleczkę w bębenku montujemy standardowo bez żadnych zmian.
- Naprężenie nici górnych nieco zwiększamy do momentu, aż od spodu zacznie się tworzyć niewielki zygzak. Dzięki niemu ścieg będzie elastyczny. Zwiększamy naprężenie stopniowo, przeszywając za każdym razem złożony (!) kawałek materiału. Złożony, ponieważ zazwyczaj tak szyjemy i najlepiej testować naprężenie szyjąc na kawałku podobnym do docelowego.
Na poniższym zdjęciu pokazuję jak powinno wyglądać prawidłowe naprężenie, aby ścieg pozostawał elastyczny.
Nić górna powinna mieć nieco zwiększone naprężenie, aby miała siłę tworzyć zygzak z nici dolnej, jednak nie może iść całkiem naprężona, czyli tak, aby nie było pętelek od spodu, ponieważ straci elastyczność.
Dolnej nici nie regulujesz w ogóle (chyba, że jest wyregulowana nieodpowiednio), powinna poddać się nici górnej. Dolna nić idzie prawidłowo wtedy, kiedy tworzy się niewielki zygzak. Jeżeli nić idzie prosto, nie ma elastyczności. Jeżeli zygzak jest na całą szerokość rozstawu igieł i nie widać pętelek nici górnej, to prawdopodobnie szew będzie mało elastyczny.
Co, jeżeli mamy tylko jeden, trzpień na szpulkę, a chcemy ustawić dwie szpulki…
…albo mamy dwa trzpienie, a potrzebne są trzy szpulki? A co zrobić, jeżeli mam jedną szpulkę soczystej czerwieni i chcę podłożyć koszulkę przy pomocy podwójnej igły? Skąd wziąć drugą taką szpulkę??
Najlepszym sposobem dla mnie jest nawijanie nici na zwykłe szpuleczki do bębenka. Po pierwsze możemy zdecydować, czy nawinąć całą szpuleczkę, czy tylko trochę, po drugie na takiej szpuleczce całkiem sporo się mieści (nie mniej niż w bębenku przecież), a po trzecie szpuleczki są na tyle niskie, że z powodzeniem nawet 3 sztuki możemy zamontować na jednym trzpieniu (koniecznie pionowym!) i problem mamy rozwiązany.
Koniecznie pionowym, ponieważ ułożone jedna za drugą na poziomym, spowodują skręcanie się nici między sobą, tworząc coś w rodzaju liny. Na każdym poziomym trzpieniu możemy zatem umieścić tylko jedną szpulkę.
Jaką igłę podwójną wybrać
Firma Grofes sprzedaje dwa rodzaje podwójnych igieł firmy Beissel. Szczerze mówiąc, uwielbiam sposób w jaki oznaczone są te igły. Oznaczone są zarówno opakowania jak i same igły. Niemożliwa jest zatem jakakolwiek pomyłka.
- Uniwersalne – kolor niebieski – jak sama nazwa wskazuje są uniwersalne, ale najczęściej użyjemy ich do wszelkiego rodzaju tkanin.
Stretch – kolor czerwony – do dzianin i materiałów z dużą domieszką elastanu.
- Poza tym, igły dzielimy jeszcze względem szerokości rozstawu i grubości igieł.
Im szerszy rozstaw, tym szerzej będą prowadzone równoległe stebnówki, im węższy , tym węziej.
Na poniższym zdjęciu widać jak oznaczone są igły przez producenta. Od płaskiej strony kolby wybite mamy informacje o szerokości rozstawu i grubości igły, natomiast kolor mówi nam o rodzaju ostrza. IDEALNIE!
Skoro wiesz już, czy Twoja maszyna może szyć za pomocą podwójnej igły i wiesz jak sobie poradzić z nawlekaniem, wiesz po którą igłę sięgnąć, to spójrz, co dzięki niej możesz zrobić.
Podkładanie za pomocą podwójnej igły
Pierwsza i najbardziej popularna funkcjonalność podwójnej igły, to używanie jej zamiast ściegu drabinkowego.
- Jeżeli posiadasz renderkę, to pewnie nie korzystasz z tej opcji, albo robisz to bardzo rzadko.
- Jeżeli posiadasz coverlocka, to czasami o niej pomyślisz, bo trafia Cię na samą myśl przestawiania maszyny z funkcji overlocka na ścieg drabinkowy (ja tak miałam, a co?).
- Jeżeli posiadasz tylko overlocka, albo nawet i tego nie, to podwójna igła może być w Twoim przypadku wybawieniem i świetnie się sprawdzać.
Przykładowo: W dzianinowej bluzce w paski, właśnie w ten sposób podwijałam dół i rękawy.
Przyszywanie plis do dekoltów
Jak przyszyć plisę do dekoltu (i nie tylko), pokazywałam w tym poście. Po przyszyciu, zawsze można zmienić efekt wizualny robiąc przeszycia. Można to zrobić igłą pojedynczą, ściegiem drabinkowym używając renderki, lub zwyczajnie podwójną igłą, która nadaje się świetnie do takich wykończeń.
Szyjąc na różny sposób, z różnym rozstawem igieł i wybierając sobie kolor nici, można uzyskać naprawdę fajne efekty.
Ścieg można poprowadzić zarówno po stronie koszulki (pierwszy zdjęcie), jak i po obu stronach, tak koszulki jak i plisy (drugie zdjęcie)
W tym wpisie znajdziecie różne wykończenia dekoltów.
Obszywanie lamówką z dzianiny
Jeżeli chcemy wykończyć podkroje pach lub dekolt nieco inaczej, np. jak w popularnych koszulkach typu bokserka, również możemy posłużyć się podwójną igłą.
Pamiętaj jednak, żeby lamówka była zdecydowanie krótsza niż podkrój, w przeciwnym razie krawędź będzie nieładnie falować.
Stebnówki podwójne i potrójne, czyli ozdobne przeszycia
Marzyłaś kiedyś o dwóch jednakowych przeszyciach na jeansach, koszulach? Możesz zrobić je za pomocą pojedynczej igły posiłkując się prowadnikami i pomocnymi stopkami, prowadząc dokładnie najpierw jeden ścieg, a później kolejny, pilnując odległości.
Możesz to jednak sobie ułatwić, prowadząc dwa ściegi za jednym zamachem, używając podwójnej igły lub nawet potrójnej.
Przykład użycia – ten plecak, nie był w ten sposób szyty, ale mógł 🙂
Mocowanie gumy
Dzięki temu, że podczas szycia podwójną igłą ścieg powstaje elastyczny, możesz wykorzystać tę właściwość do zamocowania gumy.
- Pierwsze to mocowanie gumy kryte, np. W pasie (leginsy, dresy, piżamy), zakończenia rękawów itp.
- Drugie, to mocowanie widoczne. Najczęściej przy wykańczaniu bielizny. Mogą to być zarówno letnie, cienkie piżamy jak i majtki, czy bawełniane koszulki.
Pikowanie
Tak, pikować też można przy jej pomocy. Kto powiedział, że pikówka może być wykonana tylko igłą pojedynczą? Szyjąc przykładowo torbę lub dziecku kamizelkę, można sobie właśnie w taki sposób przygotować materiał. Można użyć nici jednakowych lub różnych, stonowanych lub kontrastowych, igieł o węższym lub szerszym rozstawie i w ten sposób uzyskać odpowiedni efekt.
Marszczenie
Ciekawe jest również marszczenie przy jej pomocy. Przyznam, że odkryłam to zupełnie przypadkiem. Po prostu ustawiłam za małe naprężenie nici górnej i w rezultacie dolna nić szła praktycznie prosto… postanowiłam wypruć pociągając za spodnią nić, po której materiał przesuwał się jak po sznurku w tę i z powrotem bez żadnych oporów. Szybko to sobie zapamiętałam i wykorzystałam.
Poniższa falbana, została przymarszczona w taki właśnie sposób, co ujęte zostało na filmie.
Naszywanie pasmanterii i falban
Podwójnej igły możemy użyć również do tego, aby naszyć pasmanterię lub falbany. Jeżeli nie przeszkadza nam w tym przypadku lewa strona materiału, to o wiele sprawniej pójdzie nam prowadzenie dwóch ściegów za jednym zamachem.
Szlufki
Ojej… to też przypadkiem. Skojarzyłam te fakty dopiero jak zobaczyłam jaki szeroki potrafi mieć rozstaw podwójna igła, którą dostałam do testów! Do tej pory używałam takiego myku przy pomocy ściegu drabinkowego, ale podwójna igła jak sama widzisz, spełnia to zadanie koncertowo, zabezpieczając brzegi tkaniny pod szerokim zygzakiem.
Szycie rozetek w dwóch kolorach
Jeżeli nie wiecie o co chodzi, to koniecznie zajrzyjcie do wpisu na temat stopki do rozetek vel kwiatków. Montując igłę podwójną, możemy uzyskać dodatkowy efekt takiej aplikacji, nawlekając nici w dwóch różnych kolorach. Najlepiej jednak sprawdzał się tutaj zwykły zygzak. Inne ściegi ozdobne… raczej kiepsko.
Odniosłam wrażenie, że albo za dużo dobrego, albo po prostu Helenka nie dawała sobie rady i chętnie poznam opinię dziewczyn, które używają takiej stopki i spróbowałyby szyć rozetki podwójną igłą. Osobiście nie jestem zachwycona tak efektem, jak i samą stopką, jednak zdecydowałam, że warto pokazać i tę możliwość, bo może ktoś się zainspiruje i zrobi to lepiej 🙂
Szlaczki, wzorki, ściegi ozdobne
Przy pomocy igły podwójnej lub potrójnej możemy uzyskać ciekawe efekty, szyjąc już przy pomocy zwykłej stopki, natomiast wybierając ścieg inny niż prosty.
Obojętne, czy to będzie zygzak, czy inny ścieg ozdobny, zakładając nici w tym samych kolorze jak i różne, ścieg wyjdzie nam nieco inny, niż przy pomocy igły pojedynczej.
Jeżeli posiadasz maszynę komputerową i włączysz przycisk/funkcję podwójnej igły, jest szansa (o ile producent to przewidział), że komputer sam zablokuje ściegi niedozwolone i niedozwoloną szerokość ściegu.
Z doświadczenia wiem, że producent pozwala szyć maksymalną szerokością 3mm i nie przewidział tutaj igły z rozstawem 6mm, więc apeluję tutaj do Twojego zdrowego rozsądku, logicznego myślenia i zwyczajnej ostrożności przy próbach.
Próbuj zawsze szyjąc pierwszy raport wzoru poprzez ręczne kręcenie kołem maszyny – delikatnie! Dzięki temu jeżeli napotkasz jakiś opór od razu zatrzymasz maszynę i nie złamiesz igły, ani nie uszkodzisz maszyny (to byłby dopiero ból).
Końcowe wnioski po testowaniu igieł
- Do dzianin i materiałów elastycznych, używaj igieł do stretchu, do reszty igieł uniwersalnych.
- Przy bardzo cienkich materiałach i tych lejących, najlepiej może się sprawdzić igła o wąskim rozstawie, im grubszy i stabilniejszy materiał, tym rozstaw może być szerszy bez utraty estetyki ściegu, inaczej może się rolować.
- Jeżeli dzianina jest zbyt cienka i powstają błędy ściegu w postaci przepuszczonych wiązań, dobrze jest ustabilizować materiał (ja użyłam jednostronnie klejącej dzianiny elastycznej, kupionej pod nazwą szermeza) oraz zmienić nici na cieńsze i śliskie, np. wiskozowe (do haftu maszynowego).
- Podczas zmiany ściegu z prostego na jakikolwiek inny, zawsze upewnij się co do jego właściwej szerokości oraz wyboru optymalnego rozstawu igieł. Upewnij się ręcznie kręcąc kołem pierwszy raport, a unikniesz złamania igły lub co gorsza, uszkodzenia maszyny.
- Początek i koniec ściegu mocujemy tak samo jak zawsze, poprzez ryglowanie – szyjąc 2-3 wkłucia do przodu i do tyłu.
- Nie zauważyłam, aby coś niedobrego działo się podczas używania automatycznego obcinania nici w maszynach komputerowych, ale przyznam się… stracha miałam. Sprawdzałam na trzech modelach maszyn: Janome MC7700, Łucznik Helena oraz Janome DC7000
- Zwracaj uwagę jakie montujesz stopki do maszyny podczas szycia podwójną igłą oraz jaki rodzaj ściegu wybierasz przy tym. Do szycia podwójną igłą nadawać się będą stopki z szerokim wycięciem na igłę. Najlepsza będzie stopka uniwersalna (podstawowa), ale korzystałam również z tej z centralnym prowadnikiem oraz do wszywania kordonka. Chcąc użyć stopki z centralnym prowadnikiem upewnij się, że żadna z igieł nie uderzy o element stopki.
- Szycie po łukach przebiegało bez zarzutu.
- Szycie pod kątem już nieco inaczej, ponieważ wszystko zależało od kąta. Jeżeli był to kąt prosty, można uznać, że jest O.K. Pozostaje jedynie ślad w postaci ukośnej nici co pokazałam na zdjęciu. Jeżeli jest to jednak kąt inny niż prosty, ścieg nie wygląda estetycznie (również na zdjęciu) i ja zrezygnowałabym z takiego użycia igły.
- Testowałam szycie szlufek na starym Łuczniku, przy użyciu igły o rozstawie 4mm. Szyjąc ściegiem prostym, zdecydowanie zbyt wąsko zbiera brzegi materiału. Przestawiłam więc na delikatny zygzak i szlufki wychodziły super. Wszystko zależy, czy Tobie efekt zygzaka na szlufce będzie się podobać.
- Bardzo dobrze sprawdza się tutaj stopka z górnym transportem.
- Może Wy macie coś do dodania? Podzielcie się koniecznie swoim doświadczeniem
Teraz, kiedy już napisałam tyle informacji o igłach,
nie pozostaje nic innego, tylko zacząć ich używać.
Aby Was zmobilizować, firma Grofes postanowiła zorganizować dla czytelników bloga konkurs z nagrodami, do którego udziału gorąco Cię namawiam!
Czekam na Wasze propozycje!
Poniżej zapoznaj się z regulaminem oraz nagrodami 🙂
Skorzystaj z opcji przewijania, lupki, albo otwarcia w nowej karcie, aby czytanie było bardziej komfortowe.
Jeżeli z jakiegoś powodu masz problem z podglądem zasad konkursu, skorzystaj poniższego linku, aby wyświetlić dokument PDF
Regulamin konkursu „Zmierz się z podwójną igłą”
Zapraszam Was na Fanpage oraz do sklepu online, w którym znajdziecie szeroki wybór igieł, nie tylko podwójnych, a także wiele innych niezbędnych krawieckich akcesoriów.
Firma jest przede wszystkim producentem ŚWIETNYCH POLSKICH SZPILEK.
Tak… te szpilki ze szklanymi główkami, w okrągłych opakowaniach z charakterystyczną, niebieską przykrywką są produkcji polskiej! Nie czeskiej, jak się powszechnie przyjęło je nazywać 🙂
Czeskie jest jedynie szkło, z którego robione są główki szpilek. Polecam je z czystym sumieniem. Są idealne i występują w różnych długościach!
Ciekawostka – szkło produkuje czeska firma Preciosa.
Każdy czytelnik bloga może skorzystać z 5% rabatu w sklepie grofes.com
Wystarczy, że podczas zakupów, w polu do tego przeznaczonym wpiszesz KOD RABATOWY – zorzet2016
UWAGA – kod jest aktywny przez 15 dni, licząc od dnia dzisiejszego, nie zwlekaj zatem 🙂
Na zakończenie film uzupełniający wpis
-
Justyna Spryszyńska
-
Żorżet
-
-
cichadoro
-
Żorżet
-
-
MamaMi szyje
-
Żorżet
-
MamaMi szyje
-
Żorżet
-
MamaMi szyje
-
-
-
-
-
Anna D.
-
Żorżet
-
joule
-
-
Uszyta
-
Żorżet
-
-
Apozu
-
Żorżet
-
-
byMondfee
-
Żorżet
-
byMondfee
-
-
-
Justyna Spryszyńska
-
Susanna szyje
-
JJka / Asia
-
Ania „aeR” Rasińska
-
Klajka
-
Justyna Spryszyńska
-
Klajka
-
-
-
-
Katarzyna Zdyb
-
Klajka
-
Agata Tatarska
-
b j
-
Kasia Sz.
-
Justyna Spryszyńska
-
b j
-
Żorżet
-
b j
-
-
-
Blondynka
-
Żorżet
-
-
Jerzy Warszawski
-
SzyciowaPrzygoda
-
Lisie Szycie
-
Izabela Wojciechowska
-
SHiK Szyciowe Hity i Kity
-
S. H.