Stopka obrębiająca – jak używać?

Ostatnio natknęłam się na problem obrębiania cienkich, lejących tkanin.
Można oczywiście obszyć lamówką lub ściegiem rolującym na overlocku, ale co zrobić kiedy nie mamy overlocka, a lamówka jest w danym momencie zbyt szeroka i toporna aby to wyglądało estetycznie?

Sposobem na to będzie zrobienie obrąbka, a mistrzem w ich robieniu jest stopka do tego przeznaczona 🙂
Często zdarza się, że mamy ją w zestawie z maszyną i zapominamy o jej istnieniu, bo wygląda dziwnie i mało przyjaźnie. Jeżeli jej nie mamy, to koszt zakupu też nie jest bardzo wysoki, bo np u naszych „konkursodajnych” Łuczników kosztuje ona zaledwie 12zł.
EDIT: Nie jest to post w jakikolwiek sposób sponsorowany (niestety, ale nie jest), pokazaną stopkę można również zakupić w innych sklepach, w tym stacjonarnych, a także na allegro.

Ten koszt będzie tak niski, pod warunkiem, że mamy stopki na zatrzask, a nie wymieniane z całym trzpieniem. Jeżeli trzeba wymienić całość, koszt będzie na pewno wyższy.

Pewnie niejedna z Was zastanawiała się, jak przeszyć równo blisko brzegu, jednocześnie podwijając materiał, tak jak mamy przyjemność to oglądać na tradycyjnych chusteczkach wielokrotnego użytku.

Nakręciłam dla Was video tutorial pokazujący jak tego dokonać w bardzo prosty sposób. Celowo użyłam kontrastowych nici, aby lepiej wszystko było widoczne oraz najgorszej z możliwych tkanin… jedyne czego ten materiał nie ma, to lycra.
Poza tym posiada wszelkie przymioty trudnych tkanin… jest cienka, kreszowana, bardzo się strzępi i za nic w świecie nie daje się zaprasować palcami, aby ułatwić podkładanie pod stopkę. Z każdą inną tkaniną będzie Wam już tylko lepiej 🙂

Po przejściu na youtube, filmik będzie dostępny w jakości HD

Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmiku, niektóre osoby oswoiłam z tą stopką i dzięki temu łatwiej im będzie okiełznać podobne materiały 🙂

Ja postaram się okiełznać kamerę tak, aby w kolejnych filmikach jej oko było blisko, ale moje ręce mniej widoczne :]

EDIT:
W komentarzach padło pytanie, czy tylko sztywniejsze tkaniny da się tą stopką obszywać… otóż nie. Przede wszystkim te miękkie, lejące się, cienkie i siepiące.

Zrobiłam dla Was kilka próbek i do wglądu uwieczniłam na zdjęciach.

Tkanina biała, to tzw woal, z którego się szyje firanki. Raczej nie jest to organza, ale ta na pewno nadawałaby się do takiego obszycia.

Próbka w kolorze bakłażana, czy buraczka… to bardzo miękka i lejąca satyna – błyszcząca po jednej stronie (w tym momencie od spodu… na brzeżku trochę widać połysk), tak cienka i tak lejąca, że ma się wrażenie, że ze wszystkich stron ma skos, bo tak się ciągnie ;

Ostatni, największy kawałek, to nie wiem co… jest w miarę gęsto tkane… coś jak szyfon, ale grubszy, ciężko ułożyć na stole, żeby leżało wątkiem na wprost… pływa bardzo, do tego wycięłam z niej falę, aby pokazać Wam, że nie tylko po prostym można obrębiać, ale po wszelkich skosach i łukach (byle łagodnych)… czyli spódnica z koła, bądź baskinka – jak najbardziej! Trzeba jedynie więcej uwagi poświęcić i pilnować, żeby w miarę równo podkładać… po wklęsłej stronie szyje się trudniej, po wypukłej miodzio 🙂

Categories: Bez kategorii
  • Lil

    Obejrzałam filmik:) Oczywiście nawet nie wiedziałam że taka stopka istnieje:P NA pewno bardzo pomocny tylko rączki szanownej Pani jednak dużo zasłaniają:)

    • Jest dokładnie tak, jak szanowna Pani raczyła zauważyć… rączki mają parcie na szkło – nie da się ukryć 😉
      Nie jest łatwo, kiedy ma się do dyspozycji jedynie statyw pomiędzy nogami (żadnej żywej duszy pomocnej, kamera wisi centralnie przed twarzą, a my obejmując ją… staramy się szyć 😀

      Obiecuję solennie, że ćwiczyć będę wszelkie pozycje, abyście więcej widziały w przyszłości 😀

  • Super! Wszystko ładnie i przejrzyście. Przyznam, że mam tą stopkę i ani razu jej nie ruszyłam. Teraz widzę, że głupio postąpiłam – idę się z nią zaprzyjaźnić;) Dziękuję:)

    • No to ja się cieszę, że pomogłam i nowe doznania zaczniesz wnosić do swoich szyjątek 😀

    • ale super, że zrobiłaś ten filmik. Ostatnio wygrałam tą stopkę a nie wiedziałam jak jej użyć

    • No raczej! Zaczyna się nowa era w szyciu Joanny:D A jeszcze tyle stopek leży do poznania ^^

    • nooo… ja myślę, że do Poznania, to jeszcze wieele stopek nas czeka ;D
      W Strimie za to się zaczyna jak co roku Art&Fasion w Starym Browarze i pewnie jakieś spotkanka w siedzibie Strimy dla zaszytych 😉

  • Genialna ta stopka jest… szkoda że jej nie mam w przyborniku 🙁

    • Faktycznie ona raz jest, a raz jej nie ma… tak samo jak i stopka do ściegu overlockowego… oni chyba losowo dodają do zestawu te stopki 😀

  • Świetny filmik 🙂 ja nie mam tej stopki, na razie nie potrzebowałam, chociaż gdybym miała to może bym używała ;P

    • Dziękuję, pewnie by właśnie tak było :))

  • A ja używam tej stopki 🙂 Naprawdę ułatwia szycie i jaka radocha jak to tak ładnie i równo wygląda 🙂

    • No dokładnie! Właśnie na jednym z blogów, dziewczyna przedstawiła swój problem z taką tkaniną… to skłoniło mnie, aby pokazać jak można bez lamówki sobie poradzić 🙂

  • O, mam taką stopkę, muszę przetestować. Dzięki za instruktarz :))

    • a proszę bardzo :)) Testować też proszę i wykorzystywać jak najbardziej 😀

  • Dzięki za podzielenie się i za instrukcję:)))) SUPER!!
    Musimy się z tą stopką zdecydowanie zaprzyjaźnić:D

    • a to ja się tym bardziej cieszę, że okazało się to przydatne większej liczbie osób 😀

    • Ale pewnie tylko jest do sztywniejszych tkanin?

    • hmmm… czy ja wiem? zależy co masz (macie ;)) na myśli, pisząc o sztywniejszych tkaninach.
      Jeżeli batyst jest sztywny, czy w tym wypadku… nie wiem co to mogło być… żorżeta, szyfon? sama nie wiem…

      wg mnie właśnie to jest sposób na lejące, miękkie i przede wszystkim cienkie tkaniny. Takie co jeżdżą (pływają) pod stopką i ciężko je okiełznać.

      Dla Was specjalnie przeszyłam jeszcze trzy inne i już edytuję posta, aby wstawić zdjęcia.

      i odwieczny problem, czy zwracać się do Was w liczbie pojedynczej, czy mnogiej xD

    • KOchana, ja Ci bardzo dziękuję, że udało Ci się rozpracować moje niedoprecyzowane pytanie;p O to mi chodziło:D Dzięki za zdjecia!
      A możesz się zwracać jak CI wygodniej:D

  • Zaraz muszę ją odszukać, bo na 200% ją gdzieś widziałam w mojej Janomce. A ja między innymi przez to odkładałam takie cienkie trudne tkaniny na bok zawsze 🙂 Dzięki!

    • masz ją nawet na 300%, a jak nie znajdziesz, to znaczy, że leży jeszcze gdzieś indziej ;D

  • Oj kochana muszę Ci podziękować za ten post. Mam do skończenia sukienkę i głowiłam się strasznie jak by sobie tutaj pomóc przy obszywaniu – a materiał straszny. Zainwestuje w taką stopkę na pewno mi się przyda.

    • do takich "delikatesów" na pewno się przyda 🙂
      koszt niewspółmiernie niski, do uzyskanego efektu 🙂

  • Pozwolę dorzucić swoje trzy grosze , bo kocham tą stopkę, szczególnie do wykańczania sukienek Ani. Jakoś nie mam parcia żeby ręcznie jej podwijać..za smarkata jeszcze jest:)
    http://lolajoo.blogspot.com/2012/01/testowanie-stopek-do-maszyny-cz2-stopka.html.
    Ale powywijałaś gotowym cudem na lewo i prawo i w boki 😛 🙂
    No i potwierdzam że stopka naprawdę się sprawdza, jedwabne apaszki robi się w dwie minuty!! A nie sto dni z ręcznym podwijaniem. Tylko trzeba spokojnie podejść do sprawy.

    • Tu 3 grosze, tam 3 grosze i skarbonkę będę mieć pełną 😀

      Wywijałam, wywijałam… no zaprezentować gotowy efekt jakoś trzeba było, a że pod światło… to i kombinowałam 😀

      No i tak… na spokojnie i nie zrażać się pierwszymi nieudanymi próbami 🙂

    • Ja uważam że bardzo ładnie pokazałaś co pokazać chciałaś 🙂 przy szyciu tez trzeba myśleć więc w oparciu o Twój filmik da się 🙂

  • Dzięki CI bardzo za tą instrukcję. DO tej pory bawiłam się w lamóki i flizeliny. Ciężko ocenić, patrząc na dość szeroki wybór dostępnych na rynku stopek, która będzie naprawdę pomocna. Już wiem zatem, jaką stopkę zakupię następną 😀

    • Zgadza się… ciężko ocenić jeżeli nie wie się do czego daną stopkę użyć, więc cieszę się, że pomogłam podjąć decyzję bez względu jaka by nie była 🙂

  • Qrna nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje! A moja Mum oddała sukienkę do krawcowej na overloca, bo nie umiała sobie poradzić z podwinięciem. Toż ja się jej pytam: "Która maszyna podoła jak nie Twoja?" (Brother). Na bank musi mieć taką stopkę.
    A Ty nadal śmigasz SilverCrest? A igły i nici to jakich używałaś?
    Boję się, że na mojej tescowej nie podziała, bo będzie wciągać materiał pod/między ząbki.
    Kiedyś spróbuję, na razie maluję i tworzę kącik nienarodzonego, takze szycie poszło w odstawkę. PPozdrawiam, Boniek.
    A co z narzutą/pokrowcem z koszul? Szyje się?

    • No to teraz już wiesz! 😀

      No to teraz Ty mamę uświadomisz :))
      SilverCrest już zmieniła właściciela i mam nadzieję, że sprawuje się dobrze 🙂
      Sprzedałam ją od razu jak wygrałam Kornelię u Łuczników, jednak Kornelia nie zaspakaja moich potrzeb, tak więc kilka miesięcy temu podjęłam decyzję o zmianie maszyny na Janome, z czego jestem niezmiennie od tamtego czasu zadowolona 🙂

      Igła zwykła cienka… bez fajerwerków, nawet żadna firmówka… takie co dają w zestawach do maszyny… ja je ciągle mam, bo nie łamię igieł 😉 (tfu,tfu)

      spróbuj… nie spróbujesz, to i wiedzieć nie będziesz lub zacznij ciut dalej szyć, a początek (powiedzmy ten 1cm) złapiesz ręcznie.

      Trzymam kciuki za Was 😀

      a z narzutą… robi się, powoli, ale się robi… w sumie na razie jestem na etapie układania mozaiki, bo pocięte już są 😀

    • Janome. I wszystko jasne.
      🙂
      Ale jest tak jak mówisz: nie przekonam się póki nie spróbuję. Tak to sobie mogę gdybać…

  • Filmik bardzo przydatny – dobrze, że go dla nas zrobiłaś, bo na pewno się przyda i każda babeczka (i nie tylko babeczka) poleci sprawdzić czy ma taką stopkę w zestawie :))))))

    P.S. czy mnie wzrok myli, czy Ty masz nawet fioletowe paznokcie??? 😀

    • hahahahaa no to dobrze jak im się przestaną kurzyć, bo stopka bardzo przydatna, ale często zapomniana 🙂

      PS – KOCHANA – jeżeli maluję paznokcie, to głównie odżywką, ale dla Was postanowiłam pomalować na mój ukochany kolor, żeby pod logo pasowało i do tła na blogu 😀
      Może z czasem nawet na groszki będziecie musiały popatrzeć 😉

  • świetna sprawa, tylko że zastanawiam się czy będzie taka stopka pasowała do mojego singera 834?wiem, że są takie identyczne do niej stare łuczniki, stopki mam na wcisk, czy jeśli są na wcisk, to będą wszędzie pasowały, od łucznika będzie pasowała do mojego singera?? bo nie wiem :C

    • Jeżeli jest na wcisk, to powinna pasować bez problemu… ja do swojej Janome używam tych z Łucznika i odwrotnie.

    • kurczę chyba znalazłam, ogólnie przeznaczenie ma do ściegu krytego , stopka jest z takim własnie prowadnikiem do podtrzymywania materiału, mogę jej używać do robienia takich numerów ?:)

      tutaj pokazuję Ci stopkę i ten prowadnik, powiedz co sądzisz
      http://instrukcja.pl/i/lucznik_singer_814_834_i_inne_klasy_800_np_884_itp#photo_top
      http://instrukcja.pl/i/lucznik_singer_814_834_i_inne_klasy_800_np_884_itp#photo_top (to ta na samym dole))

    • No niestety takich numerów nie :/
      Ten prowadnik ma za zadanie ułatwić Ci podawanie zakładki z tkaniny. Ścieg kryty, to zupełnie coś innego, ale w takim przypadku jak Twój zupełnie się nie nadaje. Przy jego pomocy podwijamy np dół spódnicy tak, aby po prawej stronie nici były prawie niewidoczne, ale jest to dość toporna zakładka i do cienkich prześwitujących tkanin… nie widzę tego 🙂

      To już są wszystkie stopki jakie masz dołożone do maszyny?

      Pytam, bo gdybyś miała stopkę do ściegu overlockowego, to sam zygzak dużo ładniej prezentowałby się w momencie kiedy szyjesz nim przy brzegu. Ona ma dołożony taki cypelek, który nie pozwala na ściąganie się nici, tylko rozprowadza je równo.

      Mam nadzieję, że coś pomogłam 🙂

    • no tylko te stopki mam, najwyraźniej będę musiała się zaopatrzyć jeszcze w inne:)

  • Dziekue za kolejna lekcje:-) mam tetre do obszycia – szmatki chce sobie zrobic:-) jutro jade po stopki:-) a jest jakas stopka co ulatwia przyszywanie lamowki? Bo mi zawsze zjezdza w bok… A nie wiem jeszcze jak jest lamowka po dunsku… Pozdrawiam serdecznie !

    • Polecam się na przyszłość, a kolejny poradnik zrobimy na temat lamówki… a co! 😉

    • O! To cudnie! Mam sliczny delikatny material bawelna tkana z luznym splotem chcialam z niej uszyc podkoszuleczki dla corki ale maszyna mi ja marszczy!- tylko na tym materiale, na zszycie bokow znalazlam ustawienie ale nie na podszycie, bo albo marsszczy albo zjezdzam… To sobie lamowke wymyslilam:-) a teraz poczekam sobie na szkolke lamowkowania i bede genialna! Pa

    • no filmik nakręcony, jak pomontujemy… to pokażemy 😉

  • Moja maszyna takiej stopki nie posiada 🙁

    • maszynie można czasem dodatkową biżuterię sprawić ;D

    • Może jak będę w Polsce w grudniu…

  • ja tez mam taka stopkę … jest absolutnie rewelacyjna 🙂 już po pierwszym przeszyciu byłam pod wrazeniem tego cuda

    • dokładnie… brzeżki wychodzą cudnie 🙂

  • Anonimowy

    Dziękuję, dziekuję, dziękuję już nie będe używać niecenzuralnych słów :))))
    Gocha

    • hahaha niecenzuralnych przy podwijaniu? ;D
      Super, że pomogłam 🙂

  • Och, Bezdomna Wioletto, dobrze ześ wyszła z Szafy i nagrała ten filmik! Wstyd się przyznac, ale mam taką stopkę wlasnie od Łucznika i to juz prawie rok, a nie potrafię na niej działać. Kiedys probowałam, ale wysuwało mi się toto, a zem w gorącej wodzie kąpana, więc dałam spokoj. Teraz widze, ze trzeba cierpliwosci do Dziada, bo efekt jest wart.

    • Faktycznie ona może na początku zniechęcać, bo rozpoczynając szew trzeba jakoś w tego ślimaka się wcisnąć… ale tutaj cierpliwość jest cnotą, bo jak tylko opanuje się tą czynność, to w dalszym szyciu wcale nie jest trudna w użyciu.
      Na filmiku tak jak napisałam, motam się bardziej niż w rzeczywistości, ale to przez to, że chciałam aby widoczna była stopka, a co rusz widać było moje ręce… nie umiałam sobie z tym problemem jakoś poradzić :))

  • A ja tak męczyłam się z sukienką z satyny. A tu wszystko jest jasne i na pewno prostsze i efektowne. Dziękuję. Na pewno polubię tę stopkę 🙂

    • Do satyny jak widać nadaje się idealnie 🙂
      Ten kawałek buraczkowy, to satyna… naprawdę ta stopka pięknie wykańcza brzegi tego typu tkanin 🙂

  • Przeczytałam, obejrzałam, przyswoiłam, a dzisiaj może wypraktykuję 🙂

    • mam nadzieję, że poszło bez problemu 🙂

  • Mam taka stopkę i faktycznie sprawdza się w cieniutkich takaninach 🙂

  • Fantastyczny filmik! Dzięki wielkie. Zastanawiałem się nad tą stopką, ale jakoś nie byłem przekonany. Teraz trafia na moją listę zakupów!
    Pozdrawiam!

    • no i będziesz sobie mógł np uszyć motylkowe rękawy 😀

      a tak na serio, to faktycznie stopka przy takim zadaniu sprawdza się rewelacyjnie 🙂

  • Ile mnie ominęło oho… Zacznę od szydełkowej Żorżet przecudowne cudeńko zobaczyć kocicę w tej wersji :))))
    Teraz przejdę do bieżnika ognistego, cudownie dobrane kolory i pięknie połączone to wszystko, uwielbiam takie rzeczy oglądać i jeszcze te mocno energetyczne kolorki wzbudzające u mnie poczucie głodu przepiękne, ale nic nie przebije chyba zabawy w licznik. No tak się uśmiałam jak to oglądałam ,fajnie to wymyśliłaś naprawdę świetna musiała być zabawa. To mnie w szczególności przekonało jak dużo fajnej zabawy mnie ominęło . Pozdrawiam serdecznie, a na koniec chcę dodać ,że widząc instruktaż stopki do obrębiania właśnie jej zapragnęłam:))))

    • Szydełkowa jest rzeczywiście moją ulubioną maskotką i jest śliczna 😀

      Zabawa zawsze jest fajna jak się ma towarzystwo do zabawy, a na swoich gości narzekać nie mogę, bo jesteście cudowni :))

      Pragnij! 🙂
      Koszt niewielki, a przydatna jest bardzo, o ile oczywiście szyjemy z takich tkanin 🙂

  • Łał!!! Co za fenomenalny wynalazek! W życiu nie słyszałam o takiej stopce, a przecież tak ułatwia życie… 🙂

    • ułatwia 🙂
      obrębianie np batystowych ubranek dla małych szkrabów, to pikuś dzięki niej!

  • Kurcze mam tę stopkę ale mi obrębianie tak ładnie nie wychodzi! W zasadzie w ogóle nie wychodzi 🙂 Musze jeszcze raz do tego przysiąść bo stopka ta bardzo ułatwia życie 🙂

    • Sus… jakbym miała do wyboru
      – potrafić obsługiwać tą stopkę
      – potrafić szyć sukienki, bluzki, spodnie etc… tak jak Ty…

      uwierz, że wybrałabym umieć uszyć ciucha, a o obrębianie wtedy bym się nie martwiła tak bardzo 🙂

  • Oj dziękuje ci za tego posta. Mam tą stopkę i próbowałam nią działać, ale nic z tego mi nie wyszło, musze teraz spróbować 🙂 napewno bedzie łatwiej do tego podejść.

  • Z podziękowaniami dołączam się do Joli – filmik bardzo pomocny. Próbowałam stopką się obsłużyć, ale mi nie wychodziło – teraz już wiem, jak się do obrębiania zabrać 🙂

  • To jest jedna z moich ulubionych stopek 🙂

  • Dzisiaj sobie za kupiłam tą stopkę, mając w pamięci ten post :d Ale mam radochę. Jeszcze tylko muszę się nauczyć odpowiednio prowadzić materiał